O czym nie wspominają w przewodnikach. Islandia

16:04

Przewodniki mogą być lepsze, lub gorsze, ale zawsze będą dobrym źródłem wiedzy przed wyjazdem. Istnieją jednak rzeczy, o których raczej się nie pisze, bo nie są atrakcją turystyczną. Dlatego przygotowałam dla Was 9 rzeczy, o których być może nie wiedzieliście o Islandii.

1. Autostop działa tu raz lepiej, a raz gorzej. Na północy w swoim aucie gościł nas już Dawid, więc nie byliśmy zmuszeni nic łapać, ale patrząc na ilość samochodów w tamtej okolicy, to raczej nie wróżę szczęścia. Na południu natomiast jeździ mnóstwo aut, w których najczęściej są pary, a i tak Cię nie podrzucą, nawet jeśli jadą w tą samą stronę. Miejscowi boją się brać autostopowiczów (oczywiście znalazły się wyjątki i świetni ludzie!), ale za to turyści chętnie przewiozą Was od jednej atrakcji do drugiej. Najgorzej chyba było wydostać się ze stolicy.


2. Woda z roztopionego lodu z lodowca smakuje jak najdroższa butelkowana. 

3. Znaki drogowe są koloru żółtego, po to by były widoczne na tle śniegu. Po bokach drogi zobaczycie też wbite żółte słupki, które pokazują Ci, gdzie normalnie był asfalt i droga, a teraz jest ponad metr śniegu. 

4. Za złamanie gałęzi i zjechanie z drogi dostaniecie mandat. Za jedno i drugie tak wysoki, że pewnie przez kolejnych kilka lat już nigdzie nie wyjedziecie.

5. W portfelu nosi się tysiące. Wydaje się tysiące. Wszędzie tysiące. 

6. Nazwy miast i atrakcji turystycznych są tak długie, że strasznie ciężko je wymówić, a co dopiero zmieścić na kartonie, żeby złapać stopa.

7. Woda jest tak czysta, że można ją pić prosto z kranu. No może z wyjątkiem Reykjaviku, gdzie woda śmierdzi zgniłymi jajami. Do tego nie ma tam problemu z grzaniem wody pod prysznicem, ale jest z chłodzeniem jej. Często trzeba wyskakiwać spod prysznica, bo nagle zaczyna na nas lecieć wrzątek. 

8. Mięso rekina cuchnie moczem. Jest to tak naprawdę zepsute mięso, dlatego że po wyłowieniu wisi bardzo długo, by mocz wyparował (rekin wydala mocz całą powierzchnią swojego ciała, dlatego też jest nim silnie nasiąknięty). Nie potrafię opisać smaku, ale ja miałam momentalnie odruch wymiotny.
9. Droga krajowa nr 1 ma jeden pas, a często nie jest nawet pokryta asfaltem. Jest to ich jedyna droga krajowa i prowadzi wkoło całej Islandii.Zobacz również

0 komentarze